Tüm internet 9 Temmuz´da tehlike altında!

Herkesin bir internet mağazası olsun !

Bu konuda sürekli uyarılar yapılırken, virüs bulaşan bilgisayar sayısının Nisan ayındaki 360 bin sayısından 277 binlere gerilediği belirtiliyor. Hala virüslü olanların, FBI’a göre, 64 bin kadarı da Amerika’da bulunurken, Pazartesi günü bilgisayarı hala virüslü olanlar online olamayacak ve servis sağlayıcılarını arayıp, zararlı yazılımı silme konusunda yardım etmelerini ve internete yeniden bağlantı sağlamalarını istemek durumunda kalacak.

Problemin kaynağı; dünyada 570 binden fazla virüslü bilgisayarın kontrolünü almak için online reklam hilesine başvuran uluslararası haklayıcılarla başladı. Haklayıcıları etkisiz kılmak için geçtiğimiz yıl harekete geçen FBI ajanları bilgisayarı kontrol etmek için kullanılan kötü niyetli sunucuları kapatırlarsa, bu olayın kurbanlarının da internet hizmetini yitireceğini fark etti. Bu durumda, pek alışılmadık bir taktik izleyen FBI, bir emniyet alanı oluştururken bunun için özel bir şirketle anlaşıldı. Bu şirket, kötü niyetli yazılımın yüklü olduğu sunucuların yerini almak üzere iki temiz internet sunucusunu yükledi.

Kullanıcılar virüsler konusunda bilinçsiz

AP’nin haberine göre, muhtemelen birçok kurban, bilgisayarına virüs bulaştığını bile bilmiyor. Hem de kötü niyetli yazılım muhtemelen web’de gezinmelerini yavaşlatıyor ve antivirüs yazılımını da etkisiz kılıyor, böylece makineyi diğer problemlere karşı daha da kırılgan hale getiriyor olmasına rağmen… Ama popüler sosyal ağlar ve internet sağlayıcıları aradan geçen süreçte bilgisayar kullanıcılarını problemle ilgili bilgilendirmek için neredeyse bir yarış halinde.

FBI yetkililerine göre, birçok internet sağlayıcı probleme karşı hazır ve müşterilerine yardımcı olmak için planları da var. Bunlardan biri olan Comcast, internet sitesinde bilgi notları yayınladı. Diğer internet sağlayıcıları da Pazartesi günü devreye alacakları teknik çözümlere sahipler. Bu çözümler ya sorunu çözmeye yarayacak ya da kullanıcılara ‘internet çalışmıyor’ diye aradıklarında yararlanabilecekleri bilgileri sunacak. Eğer internet sağlayıcılar sunucu problemini düzeltebilirse, internet de çalışacak. Ama malware, kurbanların bilgisayarında kalmaya ve gelecekte başka sorunlar yaratma tehdidi olmaya devam edecek.

Bu arada FBI yetkililerine göre, bireysel bilgisayar kullanıcılarına ek olarak, Fortune 500 şirketlerinin de yaklaşık 50 tanesi kötü niyetli yazılım derdinden muzdarip.

Facebook ve Google kendi uyarı sistemlerini yarattı

Öte yandan, Facebook ve Google da, enfekte olmuş izlenimi uyandıran bir bilgisayarı kullanan kişinin haberdar olması için kendi uyarı mesajlarını yarattılar. Facebook kullanıcılarının alacağı uyarı mesajı ‘Bilgisayarınıza veya ağa virüs bulaşmış olabilir’ olacak ve daha fazla bilgi için kullanıcıların tıklayabileceği bir link de yer alacak. Google kullanıcıları da, Google’ın arama sonuç sayfasının tepesinde gösterilen benzer bir mesaj alıyor. Bu mesajda, sorunu düzeltmek için bilgi de sunuluyor.

Bilgisayarına virüs bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmek isteyenler, FBI bünyesinde çalışan özel şirketin sitesini ziyaret edebilir. Sitede saygın ticaret sitelerinin linkleri yer alıyor. Bu siteler bilgisayarda hızlı bir kontrol yaparken, kullanıcının bilgisayarı kendi başına kontrol etmek istemesi halinde neler yapması gerektiğine dair detaylı bilgiler de sunuluyor.


Eklenme Tarihi : 09.07.2012