İşte Dünya?nın En Küçük Kamerası

Herkesin bir internet mağazası olsun !

Tel Aviv merkezli sağlık malzemeleri firması Medigus’ta bilimsel çalışmalar yapan ekibin ürettiği bu kamera, ileri seviyede nanoteknoloji özellikleri içeriyor. Kibrit çöpünden bile daha ince olan ve büyük oranda silikondan oluşan bu cihaz ayrıca 45 bin piksel çözünürlük sağlayan 0,66 mm x 0,66 mm ölçülerinde bir sensor içeriyor.

Medigus CEO’su Elazar Sonnenschein, basına yayınladığı bildiride, “Şu ana kadar yapılması imkansız olan bazı medikal prosedürler, geliştirdiğimiz dünyanın en küçük kamerası ile olabilir hale gelmiştir” dedi. Sonnenschein, kullandıkları teknolojinin, sağlık çalışanlarına ve hastalara güvenlik, kalite ve düşük maliyetli tedavi imkânları sunacağını belirtti.

1 milimetreden küçük olan bu teknoloji harikası kameranın önümüzdeki haftalarda ABD ve Japonya’daki bazı hastanelere gönderileceğini duyuran Medigus firması, cihazın endoskopik ve cerrahi aygıtların gerektiği kardiyoloji, ortopedi, gastroenteroloji ve jinekoloji operasyonlarında kullanılacağını belirtti. Cihazın maliyetini ise saklı tutan şirket, tek kullanımlık tıbbi teçhizatlar düşünüldüğünde fiyatının epey bir düşük olacağını aktardı. Firmaya göre, endoskoba takılabilen kamera, pahalı ve riskli olabilecek muhtelif tıbbi müdahalelerin yerini alabilecek.

Medigus’un ürettiği bu kameradan önce, dünyanın en küçük video kamerası unvanı, Portekiz merkezli Awaiba firmasının ürettiği 1 mm x 1 mm boyutlarındaki NanEye’a aitti.


Eklenme Tarihi : 08.06.2011