E-Ticaret Siteleri

Herkesin bir internet mağazası olsun !

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, internet kullanımının artmasıyla, özellikle 1995 yılından sonra ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılmasını ifade ediyor. E-ticaret konusunda en yaygın genel kabul görmüş ifade 1997´de Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (Organisation for Economic Co-operation and Development- OECD) tarafından aşağıdaki eylemleri kapsayan süreç olarak tanımlanıyor:

 -      Ticaret öncesi firmaların elektronik ortamda bilgilenmesi ve araştırma yürütmesi,

-         Firmaların elektronik ortamda buluşması,

-         Ödeme sürecinin yerine getirilmesi,

-        Taahhüdün yerine getirilmesi, mal veya hizmetin müşteriye teslimi,

-        Satış sonrası bakım, destek gibi hizmetlerin temin edilmesi. (*1)

İnternetin hızla yaygınlaşması, elektronik ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkin bir araç haline getirdi. Tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimiyle birlikte son 10 yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıktı. Geleneksel pazarlama yöntemlerine, internet olanaklarını da ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin ötesine geçip, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları kurma şansını elde etmeye başladı.

Elektronik ticaretin araçlarını, birbirleriyle ticaret yapanların ticari işlemlerini kolaylaştıran her türlü teknolojik ürünler (telefon, faks, televizyon, bilgisayar, elektronik ödeme ve para transfer sistemleri, elektronik veri değişimi sistemleri (Electronic Data Interchange-EDI), internet) olarak düşünebiliriz. EDI, ticaret yapan iki kuruluş arasında, insan faktörü olmaksızın bilgisayar ağları aracılığı ile belge ve bilgi değişimini sağlayan bir sistem olarak elektronik ticaretin önemli bir aracıdır.
 
Elektronik ticaret açısından en etkin araç olarak kabul edilen yeni internet teknolojileri ise ses, görüntü ve yazılı metni aynı anda, daha hızlı ve güvenli bir şekilde ilettiğinden, internet üzerinden yapılan bu işlemlerin maliyeti diğer araçlara oranla hayli düşüktür.
 
Elektronik ticaret, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için çok uygun bir ticaret şeklidir. Elektronik ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlıyor. Tüketicilerin dünyanın her yanında pazara arz edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine imkan veriyor. Daha düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi üreticiler arasında rekabetin artmasına ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesine neden oluyor. E-ticareti bu kadar önemli kılan unsurlar arasında; e-ticaretin, şirket ile hedef kitlesi arasındaki doğrudan ilişki sağlaması, pazarlamacılara istedikleri bilgileri sunması, hızlı ve düşük maliyetli olması ve tüm bunların elektronik ortamda yapılıyor olması sayılabilir. Diğer unsurlar arasında, dağıtımda kolaylık ve ucuzluk, tüketici ile daha rahat etkileşim, anında geri dönüş, dikkat çekicilik, küresel pazarla tanışma, 24 saat hizmet ve anında satış yer alıyor.
 
Neden e-ticaret?

Sanal dünyada alışveriş yapmak gerek birey gerekse firma olarak müşteriye önemli avantajlar sağlıyor.(*2)

Hesaplı: Sanal dünyadaki alışveriş, klasik mağazada yaptığınız alışverişten daha ucuz. Sanal iş dünyasındaki mağaza kirası, personel gideri, elektrik gibi. masrafların ihmal edilecek düzeyde olması satış fiyatlarına da yansır.

Şehirlerarası veya ülkelerarası dolaşarak mağazalar arasındaki fiyat karşılaştırması, 1´e 5 oranında şehir içi telefon ücreti ödeyerek yalnızca internet ile yapılabiliyor.

Kolay: Sanal dünyadaki alışveriş evden çıkmadan, zaman harcanmadan çok çeşitlilikteki ürün ve hizmetleri incelemeye olanak tanıyor. Birçok sanal mağaza, daha fazla ürün stoğu bulundurabiliyor.

Ayrıca sanal dünyada yapılacak kısa bir gezinti ile, satın alınacak ürün/hizmet ile ilgili uzmanların raporlarına ulaşılabiliyor, diğer tüketicilerin fikirleri öğrenilebiliyor.

Hızlı: Satın almak istenilen ürün seçildikten sonra yalnızca beklemek gerekiyor. Birçok mağaza e-posta servisiyle siparişin hangi aşamada olduğu hakkında (ne zaman kargoya verildi, ne kadar sürede teslimat yapılacak, vb.) müşterisini bilgilendiriyor.

Güvenli: Birkaç basit önlem ile sanal dünyadaki alışverişte kredi kartı kullanmanın daha az riskli olduğu görülebiliyor. Birçok sanal mağaza, müşterilerin ödeme bilgilerini güvenli olarak ulaştırabilmesi için çeşitli güvenlik önlemleri (SLL, SET) alıyor. Bilgileri göndermeden söz konusu güvenlik önlemlerinin (alışveriş yapılan mağazanın gerçekten o mağaza olduğunun garanti edilmesi, satıcıya gönderilecek bilgilerin, özellikle kredi kartı, şifrelenerek ulaştırıldığı, vb.) alınıp alınmadığının kontrol edilmesi tüketicinin lehine olacaktır. Web tarayıcı programının altındaki durum çubuğundaki ´anahtar´ın kapalı olması, mağazanın güvenlik önlemi aldığını gösterir. Güvenlik önleminin türü ve derecesine anahtarın üzerine tıkayarak ve mağazanın web sitesinden öğrenilmesi gerekiyor.

Küresel: Sanal dünyada müşteriler, en geniş çeşitlilikte mağaza bulma imkanına sahiptir. Bu mağazaların bir kısmı büyük şehirlerde bulunabilecek olmasına karşın bir kısmına ise yalnızca internet dünyasında erişilebiliyor.

Elektronik Ticaret, şirketlerin yeni pazarlara açılmasına yardım ediyor. Bu yeni pazarı hayatlarının önemli bir kısmında internet kullanarak geçiren milyonlarca kişi oluşturuyor ve burada herhangi coğrafi bir sınır bulunmuyor. İletişim teknolojilerinin sağladığı hız, ucuzluk, güven pazarlama stratejileri ile birleştiğinde ortaya büyük bir potansiyel çıkıyor.


Eklenme Tarihi : 12.05.2011